[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

​SHBA në alarm: Mbi 10.000 persona humbin jetën nga Covid-19Më shumë se 10.000 amerikanë kanë vdekur deri më tani nga koronavirusi dhe numri i infeksioneve është rritur mbi 347.000, pasi të dhënat e reja parashikojnë se shpërthimi në SHBA do të arrijë kulmin brenda 10 ditësh me mbi 3.000 vdekje në 24 orë.

Numri i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara u rrit me 1.147 brenda natës për të sjellë totalin e viktimave në 10.358, teksa numri i rasteve të konfirmuara në të gjithë vendin u rrit me 25.841 duke çuar bilancin në 347.516.

Nju Jorku mbetet epiqendra e shpërthimit me rreth 500 vdekje të reja dhe mbi 8.900 raste të reja që nga e hëna. Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se numri i të vdekurve nga koronavirusi është në të vërtetë shumë më i lartë duke pasur parasysh se nuk ka asnjë mënyrë të përcaktuar për raportimin e vdekjeve në të gjithë vendin në lidhje me pandeminë.

Shkolla e Mjekësisë pranë Universitet it të Uashingtonit dje ka parashikuar se piku i shpërthimit pritet të ndodhë në dhjetë e ditët e ardhshme, me 3.230 vdekje vetëm më 16 prill.

Përdorimi i burimeve të pikut për spitalet parashikohet të ndodhë më 15 prill – një ditë para numrit të pikut të vdekjes – kur do të nevojiten 25.000 ventilatorë, 140.000 shtretër dhe 29.000 shtretër. Të dhënat tregojnë se do të ketë mungesë prej 36.000 shtretërish spitalorë dhe 16.000 shtretër deri atë ditë.

Menu Title