[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

A po rikthehet vala e dytë e Covid-19, Kina shënon rritje të rasteve pas tri javëshVatra e koronavirusit, Kina, ka regjistruar rritje të rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit, pas tri javësh. Kina raportoi rritjen më të lartë ditore në rastet e koronavirusit në gati tre javë me 16 infeksione të reja të zbuluara më 31 maj, raporton Reuters.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) tha në një deklaratë të hënën se të gjitha rastet e reja përfshinin udhëtarët nga jashtë, 11 prej të cilave u raportuan në Sichuan. Kina raportoi dy raste të konfirmuara më 29 maj, të dyja u importuan.

Televizioni shtetëror kinez raportoi se rastet e Sichuan erdhën me një fluturim nga Egjipti, dhe gjashtë raste të tjera asimptomatike u gjetën në të njëjtën fluturim.

Kina nuk numëron raste asimptomatike siç konfirmohen infeksionet Covid-19. NHC gjithashtu raportoi 16 raste të reja asimptomatike në kontinent për 31 maj, krahasuar me tre një ditë më parë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në territorin e Kinës tani është 83 mijë e 17, ndërsa numri i të vdekurve mbetet në 4 mijë e 634

Menu Title