[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Aksidenti në minierën e Artanës ndodhi në rreth 600 metra thellësi, njëri nga personat që humbi jetën është nga LipjaniGjatë ditës së sotme kanë ndërruar jetë dy punëtorë të minierës së Artanës si pasojë e rrëshqitjes së dheut. Si pasojë e rrëshqitjes së dheut, dy punëtorë, një inxhinier dhe një xehetar i minierës së Artanës kanë ndërruar jetë.

Blerim Ymeri nga sindikata e punëtorëve të kësaj miniere, ka konfirmuar për lajmi.net, se që të dy punëtorët janë rreth të 50-tave dhe se njëri është nga Novobërda e tjetri nga komuna e Lipjanit.

Ai po ashtu ka bërë të ditur se rrëshqitja e dheut ka ndodhur përafërsisht 600 metra thellësi nga dera e hyrjes së minierës. Ymeri ka treguar po ashtu për lajmi.net, se janë në pritje të ekipit të shpëtimit nga miniera e Stantërgut.

“Diku rreth të 50-tave janë të dytë. Për momentin kanë mbetur të ngujuar brenda në minierë dhe jemi duke e pritur skuadrën e shpëtimit të Stantërgut dhe me ardhë prokurimi dhe pasi ta japë vlerësimin prokurimi me hy nëse mundemi me i nxjerrë. Thellësia përafërsisht prej derës së hyrjes është rreth 600 metra. Njëri ka qenë nga Novobërda njëri nga komuna e Lipjanit”, tregoi Ymeri për lajmi.net.

Në anën tjetër, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani, ka konfirmuar për lajmi.net, se të gjithë punëtorët e tjerë janë nxjerrë nga miniera.

Menu Title