[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Buzë katastrofes/ Irani zotohet të mund aleancën amerikane-izraelite, ndërsa Putin paralajmëron kundër presionit të SHBAIrani do të mposhtë aleancën amerikane dhe izraelite, tha të mërkurën Ministri i Mbrojtjes i Iranit, Amir Hatami, sipas Agjencisë së lajmeve të Republikës Islamike (IRNA). “Ne do ta mposhtim fronin amerikan-sionist”, tha ai.

Komentet e zyrtarit vijnë në mes të spirales të tensioneve amerikano-iraniane dhe arritjes së një grupi të madh avionësh në rajon, dhe në fund të një vizite të Sekretarit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo në Moskë. Kremlini tha se vizita e Pompeo nuk arriti të zbuste shqetësimet e saj lidhur me krizën në vazhdim.

Pompeo bëri një vizitë të papritur në Bagdad këtë muaj pasi inteligjenca amerikane njoftoi se militantët shiitë mbështetës të Iranit kanë vendosur raketa pranë bazave të forcave amerikane, sipas dy burimeve të sigurisë të Irakut.

Ai i tha kryeministrian irakian që të mbajë nën kontrollë milicitë, të cilat po e zgjerojnë fuqinë e tyre në Irak dhe tani janë pjesë e aparatit të saj të sigurisë. Nëse jo, SHBA do të përgjigjen me forcë.

Ndërsa tensionet midis Uashingtonit dhe Teheranit rriten, Iraku gjen veten të kapur midis Iranit fqinj, ndikimi rajonal i të cilit është rritur gjatë viteve të fundit dhe Shteteve të Bashkuara.

“Mesazhi nga amerikanët ishte i qartë dhe donin garanci se Iraku do t’i ndalonte ato grupe që kërcënonin interesat e SHBA”, tha një burim i lartë ushtarak irakian.

Zëdhënësi i Putinit Dmitri Peskov u tha gazetarëve të mërkurën se Moska është e shqetësuar për tensionet në rritje dhe mbrojti veprimet e Iranit si një përgjigje legjitime ndaj vendimit të SHBA.-së për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore 2015.

USS Abraham Lincoln aeroplanmbajtësja dhe grupi i anijëve mbështetëse mbërriti të mërkurën në Gjirin e Omanit, që pritet të kalojë nëpër ngushticën e Hormuzit.

Irani i ka dhënë vendeve europiane një afat kohor prej 60 ditësh për të negociuar një marrëveshje të re bërthamore ose Teheranin ose do të fillojë të pasurojë uraniumin në nivele më të larta sesa që është përcaktuar në marrëveshjen e tanishme.

Gjithashtu të mërkurën, Ambasada e SHBA në Irak thotë se Departamenti i Shtetit ka urdhëruar të gjithë personelin jo-esenciale të qeverisë jo-emergjente që të largohet nga vendi menjëherë pas tensioneve në rritje me Iranin .

Një zëdhënës i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes tha të mërkurën se Gjermania po pezullon operacionet ushtarake të trajnimit në Irak për shkak të tensioneve në rritje rajonale.

Alarmi, i publikuar në faqen e internetit të ambasadës të mërkurën, vjen pasi Uashingtoni javën e kaluar tha se kishte zbuluar kërcënime të reja nga Irani dhe forcat e saj aleate në rajon që synonin amerikanët dhe interesat amerikane.

Menu Title