[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

 Familjarët e të zhdukurës thonë se Mirjetën ua mbyti dhe varrosi burri i saj 

Familjarët e Mirjeta Zeka Shabanit, e cila u zhduk para më shumë se një viti dyshojnë se burri i saj e ka mbytur atë. Zona rreth lumit Ibër të Qytetit të Mitrovicës, të martën ishte pistë hetimi. Policia e Kosovës në bashkëpunim me njësitet e Forcës së Sigurisë të kërkim-shpëtimit dhe zhytëseve janë vënë  në kërkim të Mirjeta Zeka Shabanit. 41 vjeçarja është raportuar e zhdukur nga vëllezërit e saj me datën 31 mars të vitit 2019.

Por trupi i Mirjetës nuk u gjet këtu, teksa kërkimet  vazhduan në një lokacion tjetër, që po mbahet sekret. E familjarët e saj janë të bindur që Mirjetën e vrau bashkëshorti i saj, Nehat Shabani. Mirjeta ishte martuar para dymbëdhjetë vjetëve, derisa ishte gruaja e tretë e Shabanit.

Ajo me bashkëshortin jetonin në Gjermani, e për pushime vinin në Kosovë. Më të nuk kishte fëmijë. Vëllau i saj, Rexhepi thotë që motra e saj nuk ka pasur jetë të lumtur me të por nuk ka dashur ti brengos ata. Zeka e fajëson edhe Prokurorinë për neglizhencë të këtij rasti.

Ai thotë që është mese i sigurte që  e motra nuk jeton më. E vëllai tjetër i Mirjetës, Besniku thotë që kanë kërkuar ndihmë edhe nga hetuesit gjerman për këtë punë por që prokuroria në Mitrovicë ka refuzuar bashkëpunimin. Televizioni të mërkurën ka qëndruar edhe në shtëpinë e burrit të Mirjeta Zekës në fshatin Sfaraqak të Vushtrrisë. Por dyert e shtëpisë kanë qenë të mbyllura.

E familjarët e Shabanit i kanë thënë ekipit që nuk kanë pasur kontakte me Nehat Shabanin. Sipas tyre, kur është zhdukur Mirjeta Zeka familjari i tyre Nehati Shabani u ka thënë atyre që Mirjeta e ka lënë atë e ka ikur. Ndërkohë Prokuroria Themelore në Mitrovicë nuk ka pranuar të jap detaje për këtë çështje penale.

Prokurori i rastit  Njazi Rexha ka thënë se hetimet për këtë rast janë duke vazhduar.

Menu Title