[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ismail Kader nuk nderohet përsëri për çmimin Nobel 

Shkrimtari shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, nuk arriti të fitoi çmimin Nobel as këtë vit. Akademia Suedeze e Nobelit i ka shpallur 2 fitues të Çmimit Nobel për Letërsi. Ata janë Olga Olga Tokarczuk dhe Peter Handke.

Arsyeja që sivjet u shpallën 2 fitues ka të bëjë me skandalin seksual që e kishte goditur akademinë vitin e kaluar për cka dhënia e çmimit për vitin 2018 ishte anuluar.

Jean-Claude Arnault, burri i një anëtareje të Akademisë Suedeze, Katarina Frostenson, u akuzua për abuzim seksual serial dhe shfrytëzim. Frostenson ishte akuzuar se i kiste siguroi Arnault emrat e shtatë laureatëve të çmimit Nobel. Arnault u zbulua më vonë se i kishte rrjedhur në publik emrat. Arnault është dënuar me dy vjet burgim për përdhunim ndërsa Frostenson është larguar nga Akademia.

Menu Title