[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ka lindur më shumë se një shekull më parë, e moshuara italiane feston ditëlindjen dhe fitoren ndaj COVID-19Teksa numri i vdekjeve rritet nga koronavirusi, një lajm shpresëdhënës vjen nga Xhenova, ku një grua mbi njëshekullore ka arritur të kalojë me sukses infeksionin.

Në mes të errësirës që rrethon koronavirusin, këtu vjen një frymë e ajrit të pastër ndërsa një 102-vjeçare Italica Grondona është rikuperuar me sukses nga koronavirusi i romanit në Xhenova, Itali. Gruaja ishte shtruar në spital për më shumë se 20 ditë.

Sipas doktor Vera Sicbaldi, e cila trajtoi të moshuarën, tha se gruaja ishte shtruar në spital në fillim të marsit për “dështim të butë të zemrës”. Ai shtoi se Grondona tregoi simptoma të buta të koronavirusit pas të cilave ajo u testua. Rezultatet e saj doli të ishin pozitive, raportet CNN. Sicbaldi shtoi se ajo gjithashtu mban nofkën “malësori”, që do të thotë e pavdekshme.

Sipas Sicbaldi, Grondona ishte shumë pozitive dhe mjekët bënë minimumin në trajtimin e saj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të Italisë, mosha mesatare e të gjithë atyre që testuan pozitivisht me koronavirus dhe përfundimisht vdiqën ishte 78.

Grondona që i mbijetoi koronavirusit shumë të frikshëm erdhi jo vetëm si një shkëlqim shprese për qytetarët e moshuar, por edhe i bëri përshtypje mjekëve aq shumë sa që ata kanë vendosur të studiojnë më thellë mbijetesën e saj.

Sicbaldi tha, “Ne morëm mostra serologjike, ajo është pacienti i parë që ne e dimë se mund të ketë kaluar “gripin spanjoll” që kur ajo lindi në 1917.”

Grondona u largua nga spitali më 26 mars dhe tani është në një shtëpi të kujdesit. Nipi i saj Renato Villa Grondona tha: “Nuk e di se cili është sekreti i saj, por e di që ajo është një grua e lirë dhe e pavarur”.

Menu Title