.
×

Ka ndërruar jetë regjisori i njohur shqiptar, Gjergj XhuvaniKa ndërruar jetë regjisori i njohur shqiptar, Gjergj Xhuvani.

Ai u nda nga jeta në moshën 56 vjeçare në një spital në Romë.Xhuvani la pas vetës një karrierë të bujshme artistike si regjisor, skenarist dhe producent i suksesshëm.

Ai lindi në Tiranë në vitin 1963, nga viti 1986 deri në vitin 1990 punoi si asistent regjisor, ishte vitin 1991 kur ai realizoj filmin e tij të parë “Bardhë e zi.

Më vonë ai realizoj edhe filmat e tjerë si “Lindje, Perëndim, Lindje”, “Dashuria e Fundit” “I dashuri Armik” dhe  “Engjëjt janë larg”.