[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Kampioni i boksit mund të përjashtohet përjetshëm, ja arsyejaNjë lajm tronditës është duke bërë xhiron e mediave britanike. Bëhet fjalë për kampionin në fuqi në WBA për peshat e rënda, Tajson Furi, i cili rrezikon të përjashtohet përgjithmonë, pasi akuzohet për mashtrim dhe rryshfet për një ngjarje të ndodhur në vitin 2015.

Boksieri i kishte premtuar se do ta shpërblente me 25 mijë stërlina një fërme i cili duhet të gënjentë, për një test droge të cilin Furi nuk e kaloi me sukses në vitin 2015. Edhe pse fermeri e mbajti fjalën, ai nuk u pagua kurrë nga Tajson.

Në rast se akuzat e fermerit vërtetohen, boksieri rrezikon të humbasë të gjithë titujt e fituara. Ekziston edhe mundësia që ai të përjashtohet përjetësisht.

 

Menu Title