[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Komandanti suprem i NATO-s kërkon më shumë trupa dhe anije për t’iu kundërpërgjigjur Rusisë në EvropëGjenerali i lartë i SHBA-ve që mbikëqyr operacionet ushtarake të SHBA në Evropë, paralajmëroi për një kërcënim në rritje të Rusisë të martën, duke thënë se ai “nuk është ende i kënaqur me gjendjen sigurese” të ushtrisë amerikane në Evropë dhe aftësinë e saj për të penguar agresionin rus, duke rekomanduar që SHBA të vendosë më shumë trupa dhe luftanije në Evropë.

Gjenerali Curtis Scaparrotti lëshoi ​​paralajmërimin në përgjigje të një pyetjeje nga Kryetari i Komitetit të Senatit për Shërbimet e Armatosura, Xhejms Inhofe, i cili pyeste nëse Komanda Europiane ka qëndrimin dhe aftësitë e duhura për të penguar në mënyrë të besueshme agresionin rus në Evropë.

Ai paralajmëroi se komanda e tij ballafaqohej me mangësi në lidhje me tokën dhe forcat detare, si dhe mjetet e inteligjencës, survejimit dhe zbulimit.

“Shqetësim është inteligjenca ime, vëzhgimi dhe aftësia e zbulimit, duke pasur parasysh rritjen e kërcënimit të Rusisë. Më duhet më shumë ISR,” tha ai, transmeton IndeksOnline.

Me vendosjen e forcës së Rusisë modernizuese dhe gjithnjë e më agresive, EUCOM rekomandon rritjen e forcave tona të caktuara dhe rrotulluese për të rritur qëndrimin tonë parandalues”, tha Scaparrotti.

Scaparrotti, komandanti i Komandës Evropiane dhe Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s, Evropë, në mënyrë specifike kërkuan dy shkatërrues të tjerë detarë për t’u bashkuar me katër të vendosur tashmë në Rota të Spanjës për të ndihmuar kundër Rusisë.

“Unë kam kërkuar dy shkatërrues për EUCOM,” i tha Scaparrotti komitetit, duke shtuar, “ne kemi nevojë për kapacitet më të madh, veçanërisht duke pasur parasysh modernizimin dhe rritjen e flotës – flotës ruse në Evropë”.

Paralajmërimi i Scaparrotti dhe kërkesa për më shumë forca vjen një ditë pasi gjeneralët e lartë të SHBA dhe Rusisë u takuan në Vienë për të diskutuar situatën në Siri dhe Evropë.

 

 

Menu Title