[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Kryemadhi: Sjellja e Ramës ndaj Kosovës, qartësisht antishqiptareBotapress 4 Janar – Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi u shpreh se sjellja e Edi Ramës ndaj Kosovës “është qartësisht antishqiptare”. “Nuk mund të quhet ndryshe një politikë paternaliste ndaj Kosovës kur ky shtet i ri po forcon reputacionin e tij ndërkombëtar, nuk mund të quhet ndryshe promovimi i shkëmbimit të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë, që copëton jo vetëm Kosovën, por i vë zjarrin gjithë rajonit apo fishekzjarret e tij demagogjike për Shqipërinë e Madhe, kur Kosova është në kulmin e përpjekjeve të saj për anëtarësim në organizata rajonale e ndërkombëtare si dhe për njohje të reja”, theksoi Kryemadhi.

“Nuk mund të quhet veçse antishqiptare një politikë presioni ndaj Kosovës për çështje të rëndësishme të marrëdhënies së saj me Serbinë, si ajo e taksës; nuk mund të quhet ndryshe angazhimi në nisma rajonale, jotransparente, pa qëllime e objektiva të qarta, si e ashtuquajtura Minishengen, duke përjashtuar dhe tradhëtuar Kosovën jashtë, e duke fyer publikisht udhëheqësit e zgjedhur të Kosovës”, shtoi Kryemadhi./A2News.com/

Menu Title