[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ndahet nga jeta rapsodi i njohur shqiptarRapsodi i njohur shqiptar, Sherif Dervishi, ka vdekur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Dervishi u shtrua me urgjencë në spitalin e kryeqytetit pasditen e djehsme, pas një hemorragjie cererale mirëpo nuk mundi t’i përballojë.

Ai më herët kishte edhe një betejë me kancerin, të cilën e përballojë. Dervishi ishte një këngëtar i njohur që identifikohej më së shumti me këngët popullore rapsodike, popullore e Shqipërisë së Veriut dhe popullore folklorike.

Me prejardhje ishte nga Dibra dhe në repertorin e tij, ka pas të regjistruara shumë këngë dernjane dibrane. /metro

Menu Title