[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Nicholas Abbott ambasador i ri i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, detyrën e merr në shtatorNicholas Abbott do te jetë ambasadori i ri i Britanisë së Madhe në Republikën e Kosovës. Lajmin për këtë e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, raporton Gazeta Express.

“Nicholas Abbott është emëruar Ambasador i Madhërisë së Saj në Republikën e Kosovës. Ai do ta pasojë Ruariri O’Conell i cili do të transferohet në një tjetër shërbim diplomatik”, thuhet në njoftim.

Abbott do ta marrë detyrën e tij gjatë muajit shtator të vitit 2019.

Njëjtë sikurse O’Conell edhe Abbott flet gjuhën shqipe, dhe kjo është hera e parë që emërohet në pozitën e ambasadorit.

Abbott ka shërbyer nëpër shtete të ndryshme, është i martuar dhe ka dy vajza

Menu Title