[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Petrit Zogaj ka një anlizë interesante nësë Kushtetuesja rrëzon dekretin e Presidentit 

Patrit Zogaj një emër i njohur i shoqërisë civile dhe njohës i rrethanave politike në vend, në një postim të tij në Facebook ka paraparë zhvillime interesante nëse Gjykata Kushtetuese e hedh poshtë dekretin e Presidentit Thaçi, shkruan Botapress.
Mëgjithëse ditëve të fundit flitet me të madhe për mundësinë e dekretimit të emrit të Avdullah Hotit për kryeministër, Petrit Zogaj ka paraparë edhe anën tjetër të medaljes, pra të mundësisë së hedhjes poshtë të dekretit të Presidentit.
Sipas Zogajt atëherë do të mund t’i kishim këto zhvillime politike në vend:
1. Nese Gjykata thote qe dekreti i Presidentit eshte jo-kushtetues, me fjale tjera, Presidenti e ka shkele Kushtetuten.
2. Per pasoje, Presidentit i behet presion me dhene doreheqje dhe ai jep.
3. Ushtruese e Presidentit behet Vjosa.
4. Vjosa nuk dekreton nje njeri nga LDK.
5. LDK percahet si fillim.
6. Albini mbetet KM ne detyre deri ne detyre deri ne zgjedhje.
7. Albini dhe LV i fitojne zgjedhjet bindshem.
8. Vjosa e fiton LDK bindshem dhe e bashkom kete partine.
9. PDK mbetet pa kauze dhe pa president.
10. AAK dhe Nisma ne lufte me prag, si zakonisht 🙂
A po i bjen qe skenari ka qene ne LDK per me e largu Thacin nga skena, e Thaci nuk e ka mendu kete version hic 😛
Nejse, s’ndodh ky skenar, ne cfaredo situate.

Menu Title