[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Petrit Zogaj: Stanrdi i dyfishtë i “feminizmit”, Aida Dërguti e Vjosa Osmani!Petrit Zogaj një emër i njojhur i shoqërisë civile dhe opinionist që ka guxim të shpreh mendimit e tij shpesh herë edhe ndryshe nga masa, përmes një postimi të tij në Facebook ka mëtuar të shpjegojë kriterete apo standardin që po zbatohet sot në Kosovë sa i përket dukurisë së feminizmit, shkruan Botapress.
Zogaj ka marrë dy shembuj, Aida Dërgutin dhe Vjosa Osmanin të cilat në kohë të ndryshme por në relacione pak a shumë të njëjta kanë përjetuar “masakrime” dhe përkëdhelje nga një shtresë e masës euforike në Kosovë.
Pëtrit Zogaj ka reaguar ndaj këtij standardi të dyfishtë duke e shprehur mendimin e tij në postimin e tij në Facebook:
Kur Aida Derguti kishte shprehur nje pakenaqesi ndaj Albinit, feministet turbo-folke e paten pranuar pa pike shqetesimi qe Aida te lincohej e “masakrohej” nga turmat e pafundme ne media e hapesire publike. E kjo ndodhi vetem per faktin qe Aida kishte nje padurim ndaj Albinit. E kur te sulmohet Albini, keto feministe, me tru te kalbur patriarkal, ketu s’ka kompromis. Nuk sulmohet ai, sado feministe qe je, ai nuk preket. Me ate duhesh me qene ne nje linje te mendimit dhe nuk duhesh me i shpreh ndonje mospajtim eventual. Pra, je feminist/e deri ne piken qe nuk e sulmon Albinin.
Ndersa sot, po te njejtat “feministe” nuk pranojne qe te kritikohet Vjosa Osmani per shkak te veprimeve politike te saj. E kjo ndodh para se gjthash per faktin qe Vjosa Osmani sot eshte ne nje linje me Albinin. Pra, jo pse eshte Vjosa ne pyetje, nje grua politikane, por sepse Vjosa eshte ne linje me Kurtin, e kur te jesh ne linje me Kurtin, gjithcka te falet. Cfaredo gabimi politik qe ben nuk te cilesohet i tille sepse je me liderin e kesaj kaste turbo-folke feministeve.
Cfare standardi intelektual eshte ky 🙈

Menu Title