[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Shfaqja e radhës teatral nga serbët: Jemi keq me shëndet pasi nuk po lejojnë hyrjen e mjekëve serb në veriBotapress 12 Korrik – Drejtori i Spitalit në Mitrovicën e Veriut, Milan Ivanoviç në një konferencë për shtyp e ka vazhduar planin e Vuçiq për të paraqitur kinse në Kosovë ka krizë humanitare.

Në një intervistë, ai ka thënë se trajtimi i pacientëve është bërë më i vështirë për shkak se nuk po lejohet hyrja e mjekëve.“Autoritetet në Prishtinë kanë ndaluar hyrjen e mjekëve të Mjekësisë së Akademisë Ushtarake .”, u shprehë ai duke shtuar se kjo e rrezikon jetën e pacientëve.

Ai shtoi se shefi i Akademisë Mjekësore Ushtarake, kolonelin Miroslav Vukosavljeviç dhe shefi i sektorit për trajtim Nenad Ratkovic, së bashku me ministrin e mbrojtjes, Aleksander Vulin ishin nisur për të ardhur në Kosovë por hyrja e tyre ishte ndaluar.

“Arritja e tyre është praktikisht e ndaluar, e penguar. Kështu që u pezullua trajtimi i pacientëve tanë për të cilët ishin planifikuar ekzaminimet” – tha Ivanoviç.Tutje, drejtori i spitalit tha se sjellja e autoriteteve të Prishtinës rrezikon jetën e pacientëve.

Ai po ashtu filloi të bëjë lojëra politike duke thënë se kjo çka po bën Kosova është pastrim etnik.Në fund shtoi se ka pasiguri por se Serbia po iu ndihmon./gazetablic

Menu Title