[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Studimi britanik: Ja çka u ndodh pas shërimit atyre që janë prekur nga Covid-19Një pjesë e madhe e njerëzve të prekur me koronavirus kanë raportuar se kanë humbur sensin e shijes ose edhe atë të dallimit të aromave – dhe tash një studim shkencor britanik e ka mbështetur këtë pretendim.

Sipas The New York Times, hulumtuesit nga Kolegji i Mbretit në Londër kanë mbledhur të dhënat nga 1.5 milion njerëz përmes një aplikacioni që gjurmonte simptomat i projektuar për të ndihmuar monitorimin e pandemisë, shkruan Daily Beast, përkthen Periskopi.

Hulumtimi i tyre raportohet se gjeti se gati 60 për qind e pacientëve që ishin konfirmuar më herët si pozitiv me Covid019 kishin pretenduar se e kishin humbur shijen dhe mundësinë për të dalluar aromat.

Kjo simptomë rezultoi shumë më efektive në parashikimin e të diagnostikuarve me Covid-19 se sa ethet, kanë thënë shkencëtarët. “Kur kombinohej me simptomat e tjera, njerëzit që humbnin shijen dhe aftësinë për të dalluar aromën dukej se do të kishin tri herë më shumë gjasa për të rezultuar si të infektuar me koronavirusin e ri, sipas të dhënave tona, dhe prandaj duhej që të vetizoloheshin për shtatë ditë për të reduktuar shpërndarjen e sëmundjes,” tha Tim Spector, profesor i këtij Kolegji

Menu Title