[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Teuta Haxhiaj: Dy fjalë për “balin” që nuk të jep përparësi as në semafor!Dukuritë sa negative aq edhe tragjike janë rastet e shkeljes së këmbësorëve në komunikacion, madje dhe në zebër apo në sinjalin me përparësi të kalimit për këmbësor, shkruan Botapress.
Kjo “gjaknxehtësi” e drejtuesve të makinave është veti kryesisht e shqiptarëve, sidomos në trafikun e rrugëve të Kosovës por jo edhe në Perëndim.
Për një dukuri të tillë ka shkruar opinionistja Teuta Haxhijaj në një postim të saj në Facebook:

Edhe mënyra e vozitjes dhe në përgjithësi komunikacioni rrugor, flet shumë për kulturën e një pjese te madhe të nje shoqërie 😕
Nuk t’jep bre bali përparësi me kalu n’zebra edhe pushkë me’i ra. Jo, thot, ma kollaj ndalet këmbesori me pritë se sa që une muj me ndalë kerrin. Kerri o maqinë, deri t’i ndalet gazi, eiiii…po shkon gjatë 😕
E me ba vaki ti megjithate me kalu n’zebër, se s’ki qysh kalon ndryshe perveç se me fluturu, ta bon nervoz me dorë me demek a je ti normal, a pe sheh se gati t’shkela. E besa e qet kryet n’dritare e ta jep edhe një t’shame permas, se dyqysh i rritet zemra kur t’shanë. Shfryhet dyqysh.
S’ka faj i shkreti, qashtu o rritë, tu e hangër t’shamen me bukë.

Menu Title