.
×

UEFA dënon tifozët romë nga Romania për thrijet “Kosova është Serbi”Komisioni disiplinor i UEFA-së gjobiti sot romunët me një ndeshje pa spektatorë dhe një gjobë prej 73.000 euro për shkak të sjelljeve raciste të tifozëve në një ndeshje kundër Serbisë në Ligën e Kombeve, shkruan Botapress.info

Romët e Romanisë janë gjobitur me 50,000 euro, pasi turma vazhdimisht thërrisnin “Kosova është Serbi” dhe “fyerje raciste” për fqinjët hungarezë.

Në ndeshjen kundër Malit të Zi, Romania do të luaj pa tifozë dhe ka marrë paralajmërime nga UEFA  se do të ashpërsohen dënimet nëse vazhdohet të thërasin kore raciste.