.
×

Ushqimet ku mund t’i gjeni vitaminat më të rëndësishmeVitaminat dhe mineralet janë thelbësore për shëndetin. Ato janë substanca organike, me bazë shtazore ose bimore. Të gjitha vitaminat duhet të merren me anë të ushqimeve, për shkak se organizmi nuk i sintetizon vetvetiu.

Disa nga burimet e vitaminave më të rëndësishme për organizmin janë:

Vitamina B1 gjendet tek shalqiri, kungulli i verdhë dhe qumështi i sojës

Vitamina B2 gjendet tek qumështi, kosi, djathi dhe drithërat

Vitamina B3 gjendet tek mishi, shpendët, peshku, drithërat, kërpudhat dhe patatet

B6 gjendet tek legume, bananet, mishi, shpendët dhe peshqit
B9 gjendet në drithëra, shparguj, spinaq, brokoli dhe portokall

B13 gjendet në drithëra, djathë dhe peshk

Vitamina A gjendet tek mishi i viçit, mëlçia, peshk, patate te ëmbla dhe karrota

Vitamina D gjenden tek qumështi, drithërat dhe peshqit

Vitamina E gjendet në vajrat vegjetalë, barishte dhe arra

Vitamina K gjendet në lakra, vezë, qumësht spinaq dhe brokol

Ndërsa disa nga mineralet më të rëndësishme gjenden në këto ushqime; qumësht, kos, salmon, bishtajore, kripë, perime, çaj të gjelbër dhe arra. Agroweb