[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Hashim Thaçi reagon për shokun e luftës: Nuk ka Gjykatë që mund ta njollosë Kadri VeselinPresidenti Hashim Thaçi ka reaguar pas lajmit se kreu i PDK-së, Kadri Veseli është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale.

Thaçi ka shkruar në Facebook se ka pasur nderin që gjatë luftës ka rrugëtuar së bashku me Kadri Veselin, e shton se është krenar për punën dhe angazhimin e tij për tre dekada.

“Fatin e viteve të gjata të robërisë dhe sundimit të popullit të Kosovës nga Serbia e ka ndryshuar përgjithmonë Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe angazhimi i të rinjve e të rejave që iu bashkëngjitën UÇK-së në luftë për liri dhe pavarësi. Lufta jonë për liri është kauza më e pastër, më e drejtë dhe më fisnike që mund ta ketë për fat një popull në historinë e tij”, tha ai.

Presidenti i Kosovës ka shtuar tutje se nuk ka asnjë dyshim se Veseli ka pasur moralin më të lartë patriotik, politik e ushtarak.

“Kam pasur nderin e madh që për lirinë e Kosovës që nga fillimi të rrugëtoj vazhdimisht me Kadriun dhe në çdo hap jam ndjerë krenar me punën dhe angazhimin e tij të pa shoq, tash e tri dekada. Nuk ka asnjë dyshim se zoti Veseli si edhe dhjetëra ish luftëtarë të UÇK-së, që tashmë janë ftuar nga Dhomat e Specializuara, ka pasur moralin më të lartë patriotik, politik dhe ushtarak”

“Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë zotin Veseli dhe luftën e tij për çlirim. Nuk ka gjykatë, as vendore as ndërkombëtare që mund ta njollosë luftën e pastër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ballafaqimi me këto pretendime do ta vulosë përgjithmonë dinjitetin e UÇK-së dhe do t’i diskreditojë e nihilizojë përgjithmonë fabrikimet në dëm të saj. Nuk ka gjykatë, as vendore as ndërkombëtare ,që do të mund ta rishkruaj historinë, dhe të barazojë viktimën me agresorin”, ka deklaruar Thaçi.

Menu Title