[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Hoti i përgjigjet Lajçakut: Kushtetuta është prekë në vitin 2013 

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili pasi shkoi për vizitë në Beograd, tha se Kosova duhet të shkojë përtej kushtetutës nëse do të arrijë marrëveshje me Serbinë.

Hoti ka thënë se Kushtetuta është prekur në vitin 2013 kur në Kuvendin e Kosovës është ratifikuar marrëveshja e nënshkruar për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, raporton Gazeta Express.

“Ne jemi në proces të dialogut me një platformë të qartë…. Nuk preket integriteti territorial i vendit.. Marrëveshja duhet të jetë gjithpërfshirëse, obligative, me pikën e parë për njohje reciproke… Kushtetuta është prekë në vitin 2013 kur është ratifiku kjo marrëveshje”, tha Hoti.

Ai ka përsëritur se kjo çështje është e mbyllur dhe nuk do të hapet më, ndërsa theksoi se nuk pret që dialogu të bllokohet për shkak të kësaj.

“Nuk pres që procesi i dialogut të bllokohet për shkak të saj”, pohoi Hoti.

Menu Title