[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Vaksina kundër koronavirusit hyn në fazën e fundit të testeve njerëzore 

Firma bioteknike amerikane Moderna thotë se do të hyjë në fazën e fundit të provave njerëzore për vaksinën e saj kundër Covid-19 më 27 korrik.

Kompania synon të regjistrojë 30,000 njerëz në provën e saj klinike.Informacioni në lidhje me testin, i cili u postua në klinikë.gov, tregoi se studimi do të zgjasë deri në tetor 2022.

Njoftimi i fundit i Moderna vjen pasi Neë York Journal of Medicine publikoi rezultatet nga faza e parë e testimit- që tregoi 45 pjesëmarrësit e tij të parë të gjithë zhvilluan antitrupa ndaj virusit, raporton BBC.

Moderna është një nga disa kompani që tani janë në një garë globale për të zhvilluar një vaksinë – përfshirë gjigantët farmaceutikë si AstraZeneca dhe Pfizer.

Menu Title